Kullanım Alanları

Metropolitan Area Network (Metropol Alan Ağı, MAN), geniş alan ağından (Wide Area Network,WAN) daha geniş bir alanı, genellikle bir şehri, kapsayan büyüklükte bir ağ yapısıdır. Aslında bu ağ kablosuz ya da fiberoptik kablo ile oluşturulmuş birkaç LAN/WLAN (Wireless/Local Area Network, Kablosuz/Yerel Alan Ağı)'ı birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Örneğin, bir kampüste yurtlar için bir LAN, derslikler için bir LAN, akademik personel için bir LAN olabilir, hatta bunların yanında birkaç tane de WLAN bulunabilir. İşte bu ağların hepsi MAN yapısı ile birbirine bağlanabilir. Gerçi WiMAX, ileride de bahsedeceğim, WLAN tipi ağlardan daha verimli bir yapıya sahip olduğu için Wi-Fi'ye de rakip olabilecek nitelikte.

Şu anda ortalama gelişmişlikteki bir şehirde bir çok ağ bulunuyor. Ağ demekle sadece bilgisayar ağlarını kastetmiyoruz. Mesela cep telefonu baz istasyonları, telefon şebekesi, geniş bant internet hepsi kendi başlarına bir örgü (mesh) içerir. WiMAX'in vaad ettiği MAN ile bu tip hizmetlerin hepsi bir hat üzerinden verilebilir. Bu gibi bir teknoloji özellikle gelişmekte olan, örneğin Afrika ülkelerinde alt yapı çalışmalarını hızlandırabilir. Aynı hat üzerinden hem telefon, hem internet, hem de televizyon alt yapısı kurmak için WiMAX'i kullanmak, bu ülkelere bahsadilen hizmetlerin zaten var olmayan alt yapılarını kurmaktan daha kolay olacaktır. WiMAX'in kablosuz iletişim özelliği ise aynı ülkelerde verimsiz arazi koşullarını egale edecektir.

WiMAX, gelişmiş ülkelerde de kablolardan kurtulmak için bir alternatif. Günbegün artan hizmet kalitesi her seferinde daha fazla bant genişliği istiyor. WiMAX, VoIP (Voice over Internet Protocol,IP'ye Ses iletimi, İnternet üzerinden telefon görüşmesi yapılmasına olanak sağlayan teknoloji.), yeni nesil cep telefonları, ve tabii ki yeni internet uygulamaları için gerekli bant genişliğini az maliyetle ve hizmet kalitesinden (Quality of Service,QoS) ödün vermeden sunmayı hedefliyor.x

WiMAX, hali hazırda kullanılmakta olan cep telefonu şebekeleri ile de uyumlu çalışabilecek nitelikte. Bir WiMAX anteni, cep telefonları için yerleştirilmiş istasyonlara da takılabilir. WiMAX'in kullandığı frekans aralığı cep telefonlarınınkinden farklı olduğu için bir sorun çıkmayacaktır. Böylelikle cep telefonu şebekeleri normal hizmetlerinin yanında WiMAX kullanarak ek hizmetler sunabilirler. Ayrıca 4. nesil cep telefonları için düşünülen bazı yeni teknolojiler (Scalable OFDM, hARQ, FEC, MIMO-ASS) WiMAX'in bir parçası durumundalar.